Olej alebo lak?

Aj Vy si pri Vašej novej drevenej podlahe kladiete túto otázku? Aká povrchová úprava je pre drevenú podlahu lepšia? Ešte pred niekoľkými rokmi väčšina ľudí uprednostňovala lakovanie drevenej podlahy. V súčasnosti narastá počet ľudí, ktorí uprednostňujú olejovanú podlahu. Samozrejme, obidva spôsoby povrchovej úpravy majú svoje výhody, ale aj nevýhody. Pri drevených podlahách sa kladie veľký dôraz na odolnosť voči oderu, ktorá závisí výhradne na povrchovej úprave. Najvyšší stupeň odolnosti voči oderu je možné dosiahnuť lakovaním alebo olejovaním podlahy.

Lakované podlahy

Povrch upravený lakovaním je menej odolný voči opotrebovaniu než povrch upravený voskovým olejom. Pred nanášaním laku je potrebné drevenú podlahu dôkladne vybrúsiť. Aplikáciou laku sa vytvorí mikrofilm, ktorý chráni drevo pred mechanickým poškodením a čiastočne aj proti možnej vlhkosti. O lakovanú podlahu sa v podstate netreba nijako starať 10 – 15 rokov. Samozrejme v závislosti od namáhavosti podlahy. Po tejto dobe je potrebné podlahu celoplošne vybrúsiť a prelakovať. Nevýhodou lakovanej podlahy je, že pri lokálnom poškodení (škrabanec, ryha) nejde povrch opraviť, pretože sa opravná vrstva laku nespojí s pôvodnou vrstvou.

Olejované podlahy

Olejované podlahy sú charakteristické výraznou kresbou dreva. Po aplikácií oleja dostane podlaha peknú medovú farbu. Oleje je možné farebne tónovať. Podlahy upravené voskovým olejom sú odolnejšie proti opotrebeniu ako podlahy lakované. Menšou nevýhodou olejovaných podláh je ich náročnejšia údržba. Behom približne 10 rokov je potrebné podlahu zhruba 4 krát ošetriť, preolejovať. Olejové podlahy je možné pri poškodení opravovať lokálne. Stačí naniesť olej na najviac namáhané miesta podlahy. Veľkou výhodou tohto typu povrchovej úpravy drevených podláh je, že pri preolejovaní nie je potrebné plošné brúsenie podlahy. Nová vrstva oleja sa nanáša priamo na pôvodnú vrstvu, bez špeciálnej úpravy povrchu.